ترک اعتیاد فوری دروغ محض است
اگر به صفحات تبلیغاتی روزنامه نگاهی بیندازید، در بخش روش ها و مراکز ترک اعتیاد با تبلیغاتی مانند «ترک اعتیاد فوری صددرصد تضمینی»، «ترک اعتیاد دو روزه زیرنظر متخصص»، «روش اعجاب انگیز ترک اعتیاد، با گیاه درمانی» و «در عرض چند روز اعتیاد را کنار بگذارید» رو به رو می شوید. اما واقعا این روش های ترک اعتیاد فوری تا چه میزان صحت دارند؟

روش های ترک اعتیاد فوری

وقتی اطلاعات درباره اعتیاد کم باشد، ناخودآگاه بعضی از افراد با استفاده از قدرت تبلیغات سوءاستفاده می کنند، برای کسب درآمد بیشتر دروغ می گویند و افراد را از درمان و پزشک بیزار می کنند. به اعتقاد من، باید جلوی تبلیغات این چنینی گرفته شود و یک استانداردسازی در تبلیغات اتفاق بیفتد. متاسفانه روش های درمانی اعتیاد زیاد نیست و بسیار هم محدود است اما این روش ها به طور کامل علمی است و روی همه آنها تحقیق شده؛ درحالی که روش های سریع و فوق سریع ترک اعتیاد که در روزنامه های می بینیم، در اکثر موارد بی تاثیر است.

ترک اعتیاد ماهواره ای

تبلیغات ماهواره ای که در این روزها بسیار باب شده، مشکل زاست و فقط افراد را به بعضی داروهای جدید وابسته می کند که گاهی خود این مواد نیز اعتیادآورند. ما باید بدانیم که اعتیاد یک بیماری مزمن و درمان آن طول کشنده است و انتظار اینکه فرد طی یک تا دو روز اعتیاد را کنار بگذارد، درواقع یک رویا و حقیقت مجازی است.

متاسفانه خانواده ها صبر و تحمل گذراندن طول دوره درمانی را ندارند و انتظار دارند فردی که سال هاست مواد مصرف می کند، در عرض چند روز اعتیاد را کنار بگذارد. مصرف طولانی مدت موادمخدر، مشکلاتی را در مغز ایجاد می کند که ممکن است برگشت ناپذیر باشد و نباید توقع داشت فردی که در 20 سالگی قهرمان بوده و حالا 15 سال مواد مصرف کرده، پس از قطع مواد و ترک اعتیاد، همان فرد 20 ساله شود. این فرد در عرض 15 سال به بدن خود آسیب وارد کرده و در بهترین شرایط شاید بتواند 70 تا 80 درصد ظرفیت جوانی را به دست آورد.


خانواده ها چه نقشی دارند؟

انتظار واقعی یعنی چه؟

اگر ما واقعا بدانیم اعتیاد چیست، منظورمان از درمان نیز آشکار می شود.

بسیاری از مردم ما هنوز نمی دانند که وابستگی به مواد مخدر یکی بیماری مزمن، خطرناک و طولانی مدت است و فکر می کنند وقتی فردی مصرف مواد را قطع کرد یعنی به طور کامل خوب شده است، درصورتی که این طور نیست. روش های کوتاه مدت و فوری به نوعی فقط موجب قطع مصرف مواد می شوند اما این اتفاق مهمی نیست زیرا معتادانی هستند که در طول دوران زدنگی شان شاید ده ها بار مصرف مواد را کنار گذاشته اند اما موفق به ترک دائم نشده اند.


ترک اعتیاد زمان می برد

مصرف نکردن مواد به هیچ عنوان ترک اعتیاد نیست و فقط فرد، مصرف مواد را قطع کرده اما این احتمال از بین نمی رود که او دوباره به سمت موادمخدر نرود. درمان یعنی اینکه ما کاری کنیم فرد باوجود اینکه مواد مصرف نمی کند، فعالیت هایش را در جامعه از سر بگیرد، کارایی اش را به دست بیورد و از زندگی اش راضی باشد ولی ترک اعتیادهای فوری این بستر را برای فرد ایجاد نمی کنند.

معتادی که اعتیاد را کنار می گذارد، همیشه باید تحت نظر باشد و تا مدت ها پس از ترک دائم هم به مرکز مراجعه کند و مشاوره بگیرد اما در روش های کوتاه مدت توجهی به درمان های روحی و روانی فرد نمی شود. اغلب افرادی که از روش های فوق سریع استفاده می کنند، متخصص بی هوشی هستند و تخصصی در درمان اعتیاد ندارند.

بنابراین فقط فرد را بستری می کنند و پس از قطع مصرف مواد، او را به مراکز ترک اعتیاد معرفی می کنند تا ادامه مراحل درمان را در آن مراکز بگذرانند.
تحلیل آمار سایت و وبلاگ