ترک سیگار 50 درصد حمله قلبی را کم می‌کند
کلیدواژگان مقاله:   اعتیاد به سیگار
احمد خستاش فوق تخصص جراح قلب، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درگفتگو باخبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، با بیان اینکه سیگار کشیدن عوارض مختلفی برای بدن ایجاد می‌کند گفت: از دهان تا حنجره، دستگاه تنفسی، پیدا شدن انواع بیماری‌های خوش خیم و بدخیم ریه، ناراحتی‌های گوارش از جمله عوارضی است که در قسمت‌های مختلف بدن ایجاد می ‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: سیگار تنگی‌هایی در تمام بسترعروقی و شریانی بدن ایجاد ‌کندکه اگر دررگ‌های مربوط به مغز باشد و موجب تنگی عروق شود وممکن است منجر به سکته مغزی می‌شود.

دکتر خستاش همچنین اظهار داشت: اگر در عروق اندام تحتانی باشد می‌تواند باعث انسداد کامل عروق شود و همچننی باعث نرسیدن خون به پاها و عروق تحتانی می‌شود که اگر تنگی در این قسمت کامل باشد بیمار درهنگام راه رفتن این علاوم را پیدا می‌کند و یا پاها به طور کامل بی‌حال می‌شوند.

این متخصص قلب و عروق با اشاره به اینکه این عوراض اگر در قلب پیدا شود باعث تنگی عروق قلب می شود افزود: وقتی عروقی که به خود عضله قلب باید خون برساند دچارتنگی شود درنهایت باعث کم خونی عضله شده و می‌تواند منجر به سکته قلبی شود.

وی ادامه داد: اگر سیگار ادامه داده شوداین تنگی‌ها روز به روز بیشتر می‌شود، تنگی‌هایی که سیگار ایجاد می‌کند ناپایدارترهستند و ممکن است این تنگی که دریک جا وجود دارد به طور ناگهانی شکاف بردارد و لخته ایجاد کند و حتی با تنگی‌های درصد پایین‌تر وجود این لخته‌ها را باعث ایجاد سکته قلبی کند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: افراد سیگاری می‌توانند باترک سیگار خطر سکته‌های قلبی وعروقی را 50 درصد کاهش دهند.
تحلیل آمار سایت و وبلاگ